Τελευταίες Αποφάσεις Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου

(ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΩ);

στο Σύλλογο «Αλ.Δελμούζος»

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι

Το Σάββατο 25/3 κατατέθηκε από την Αγωνιστική Συσπείρωση Εκπαιδευτικών του Συλλόγου μας προς τα μέλη του ΔΣ πρόταση για συμμετοχή του Συλλόγου μας σε κινητοποίηση που καλεί η Πρωτοβουλία Αναπληρωτών-Ωρομισθίων την Τετάρτη 29/3 στις 14:00 στο Υπουργείο Εργασίας (Σταδίου 29) με βασικό αίτημα την εξίσωση αδειών μόνιμων και αναπληρωτών και την πραγματοποίηση μόνιμων μαζικών διορισμών. Μάλιστα προτάθηκε να ψηφιστεί και  διευκολυντική στάση εργασίας για τους συναδέλφους που θέλουν να συμμετέχουν σε αυτήν. Η συγκεκριμένη πρόταση έγινε και απόφαση του Συλλόγου καθώς ψηφίστηκε από τα 4 μέλη (σε σύνολο 7) του ΔΣ.

Η πρόταση-κάλεσμα σε συμμετοχή στη συγκεκριμένη παράσταση διαμαρτυρίας καταψηφίστηκε από τα Προοδευτικά Ρεύματα και από τον ανεξάρτητο υποψήφιο. Μάλιστα τα Προοδευτικά Ρεύματα με πρότασή τους που κατέθεσαν στα πρακτικά σου Συλλόγου προτρέπουν τους διοργανωτές της κινητοποίησης (την Πρωτοβουλία Αναπληρωτών-Ωρομισθίων) να «απευθυνθούν στη ΔΟΕ και να  εντάξουν τις διεκδικήσεις τους, στις διεκδικήσεις του κλάδου». Και σχετικά με τη στάση εργασίας αναφέρουν: «Υ.Γ : . Όσο για τη στάση εργασίας που ζητάτε για ποιον να βγει; Αναρωτηθήκατε  αν υπάρχουν  εγγεγραμμένοι αναπληρωτές και πόσοι ως μέλη του συλλόγου;».

Αλήθεια συνάδελφοι των Προοδευτικών Ρευμάτων την ώρα που η κυβέρνηση ετοιμάζεται να μειώσει και άλλο τους ήδη πετσοκομμένους μισθούς μας, την ώρα που οι δαπάνες για την υγεία και την παιδεία μπαίνουν σε νέο κόφτη που επεκτείνεται πολύ πιο πέρα από το τέλος του τωρινού μνημονίου, δηλαδή μετά το 2018, την ώρα που χιλιάδες συνάδελφοί μας αναπληρωτές έμειναν φέτος άνεργοι, που χιλιάδες αναπληρωτές δουλεύουν σε καθεστώς ομηρίας για χρόνια με μειωμένα δικαιώματα προτείνετε στους αναπληρωτές που αποφασίζουν να πάρουν πρωτοβουλία να διεκδικήσουν τα αυτονόητα να απευθυνθούν στη ΔΟΕ; Τη στιγμή που ξέρετε πολύ καλά ότι η ΔΟΕ με τους συγκεκριμένους συσχετισμούς δεν κάνει τίποτα για την οργάνωση του αγώνα; Τη στιγμή που η πλειοψηφία ΔΑΚΕ και ΔΗΣΥ στη ΔΟΕ στο συνέδριο της ΑΔΕΔΥ ψήφισαν να μην είναι μέλη τους οι αναπληρωτές (!!!). Αλήθεια σε αυτή τη ΔΟΕ τους στέλνετε για να τους λύσει το πρόβλημα;

Και επειδή χαρακτηρίζετε το κάλεσμα στην κινητοποίηση «πυροτέχνημα ακτιβισμού» και κατηγορείτε τη συγκεκριμένη Πρωτοβουλία (αλλά και όλες τις Πρωτοβουλίες Αναπληρωτών) ότι εξυπηρετούν «σκοπούς προσωπικού ή μικροκομματικού συμφέροντος» ας ρωτήσετε τους συναδέλφους αναπληρωτές αν διαφωνούν με το αίτημα για μαζικούς μόνιμους διορισμούς ή για την εξίσωση των αδειών τους με τους μόνιμους. Εκτός συνάδελφοι των Προοδευτικών Ρευμάτων αν εσείς το θεωρείτε δεδομένο να υπάρχουν στα σχολεία μας συνάδελφοι διαφορετικών ταχυτήτων, οι οποίοι μάλιστα θα πρέπει να δεχτούν και τη μοίρα τους μοιρολατρικά περιμένοντας πότε και αν η πλειοψηφία της ΔΟΕ θα αναδείξει το θέμα και θα πάρει πρωτοβουλίες. Όσο για το πόσοι είναι οι αναπληρωτές στο Σύλλογό μας και αν είναι ή όχι μέλη του Συλλόγου μια βόλτα από τα σχολεία θα σας δώσει την απάντηση.Να έχουμε όμως κατά νου,ότι για να έρθει ένας νέος συνάδελφος να γίνει μέλος του Σωματείου δεν αρκούν τα 15 ευρώ (που έτσι κι αλλιώς είναι πολλά) και η ανάρτηση στην ιστοσελίδα του Συλλόγου με τις απαραίτητες οδηγίες και διευκρινήσεις.

Χρειάζεται να δει το Σύλλογο δίπλα του ,στο σχολείο του, να παίρνει πρωτοβουλίες και να οργανώνει τον αγώνα για διορισμούς και εργασιακά δικαιώματα.

Τέλος, το ζήτημα των αναπληρωτών δεν αφορά μόνο τους αναπληρωτές αλλά τον κλάδο ολόκληρο. Οι διεκδικήσεις και τα αιτήματα των αναπληρωτών είναι διεκδικήσεις και αιτήματα ολόκληρου του κλάδου. Γιατί εμείς, ως Αγωνιστική Συσπείρωση Εκπαιδευτικών, έχουμε μάθει ότι οι συνάδελφοι δεν διαχωρίζονται σε μόνιμους, αναπληρωτές, ειδικότητες ή δάσκαλοι. Όλοι δουλεύουμε στο ίδιο σχολείο και άρα όλοι διεκδικούμε να έχουν ίσα δικαιώματα.