Παλλήνη:10-12-2022                                                                                           προς

Αριθμ.Πρωτ.: 80                                                                        όλους τους συναδέλφους μας

Την Πέμπτη 15 του Δεκέμβρη συμμετέχουμε μαζικά στην συγκέντρωση στις 12:00 στα Προπύλαια μαζί με ΔΟΕ, ΟΛΜΕ και ΟΙΕΛΕ και στην πορεία προς το Υπουργείο Οικονομικών. Η ΔΟΕ έχει κηρύξει στάση εργασίας 11:30 μέχρι λήξη του ωραρίου και ο σύλλογος « Αλέξανδρος Δελμούζος » 3ωρη συμπληρωματική άρα 24ωρη.

Συνεχίζουμε – δυναμώνουμε τον αγώνα για εργασία και μισθό με αξιοπρέπεια, υπερασπιζόμαστε τα εργασιακά μας δικαιώματα και το επιστημονικό μας έργο!

Αγωνιζόμαστε για

• Άμεση καταβολή δώρου Χριστουγέννων, επαναφορά 13ου και 14ου μισθού, αυξήσεις στους μισθούς μας, απόδοση του ΜΚ  2016 – 2017, αφορολόγητο στις 12.000€ με προσαύξηση 3.000€ για κάθε παιδί.
  • Τερματισμό της εργασιακής ομηρίας. Άμεση μονιμοποίηση όλων των νεοδιορισμένων που συμπληρώνουν τη διετία χωρίς επιπλέον προϋποθέσεις.
  • Εξίσωση του ωραρίου των Νηπιαγωγών και των εκπαιδευτικών που υπηρετούν σε ολιγοθέσια Δημοτικά με αυτό των υπόλοιπων εκπαιδευτικών.
  • Κατάργηση των νόμων 4692/20, 4823/21 και όλο το πλαίσιο που οδηγεί στην κατηγοριοποίηση των σχολείων. Ο αυταρχισμός του Υπουργείου Παιδείας δε θα περάσει.
  • Για σχολεία σύγχρονα και ασφαλή που δεν αποτελούν θανάσιμες παγίδες για μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Χώρος συγκέντρωσης μελών συλλόγου στα προπύλαια απέναντι από την Eurobank

Ο σύλλογος για την διευκόλυνση των απεργών θα μισθώσει λεωφορείο ( με επιστροφή )

Το λεωφορείο θα διασχίσει τη λεωφόρο Μαραθώνος και τη λεωφόρο Μεσογείων. Σε όλη την διάρκεια της διαδρομής θα κάνει στάσεις. Για έκτακτες στάσεις σε οποιοδήποτε σημείο της διαδρομής ή για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με το δρομολόγιο του λεωφορείου επικοινωνούμε με τη Χαρά Γαλανοπούλου (τηλέφωνο: 6975865700) και τον Σάββα Σεχίδη (τηλέφωνο: 6945753828).  Παρακάτω ακολουθεί ένα ενδεικτικό πλάνο στάσεων :

• Αφετηρία: πλατεία Νέας Μάκρης στις 10.30
  • Στάση 1η : φανάρι Ραφήνα στις 10.30
  • Στάση 2η : Πικέρμι ( στο εμπορικό κέντρο ) 10.40
  • Στάση 3η : Παλλήνη (Εκκλησία Παλλήνης πέτρινη) 10.50

• Στάση 4η: (Μετά τη shell επί της Μαραθώνος στη στάση στο γήπεδο Παλλήνης)     10.55

•   Στάση 5η : Γέρακας ( στο σούπερ Μάρκετ Σκλαβενίτης) 11.00

• Στάση 6η : ( ΚΤΕΟ γέφυρα Σταυρού Αγ. Παρασκευής). 11.05
  • Στάση 7η : Σταυρός Αγίας Παρασκευής ( απέναντι από το πλαίσιο ).11.10
  • Στάση 8η : απέναντι από την ΕΡΤ 11.15