Τελευταίες Αποφάσεις Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου
- Η τοποθέτηση του Συλλόγου μας στο περιφερειακό συμβούλιο Aττικής για το θέμα της στέγασης των αναπληρωτών. ΔΣ 01-08-2024
- Στις νέες απειλές του ΓΓ του ΥΠΑΙΘΑ απαντάμε με την αποφασιστικότητά μας να υπερασπιστούμε τα μορφωτικά δικαιώματα των μαθητών μας! Προχωράμε σε άμεση απάντηση με παράσταση διαμαρτυρίας στο ΥΠΑΙΘΑ την Τετάρτη 17 Ιουλίου στις 12 μ.μ. ΔΣ 12-07-2024
- ΔΗΜΟΤΙΚΑ- ΣΧΕΔΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ 2023 2024 ΤΕΛΙΚΟ ΔΟΕ 12-06-2024
- ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ -ΣΧΕΔΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ 2023 2024 ΤΕΛΙΚΟ ΔΟΕ 12-06-2024
- ΕΙΔΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ - ΣΧΕΔΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ 2023 2024 ΤΕΛΙΚΟ ΔΟΕ 12-06-2024
- ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ 2023_2024 ΔΟΕ 12-06-2024
- ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ 2023_2024 ΔΟΕ 12-06-2024
- ΕΙΔΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ -ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ 2023_2024 ΔΟΕ 12-06-2024
- Επείγουσα επιστολή προς τους Δήμους ευθύνης του Συλλόγου μας (Παιανίας – Γλυκών Νερών, Παλλήνης - Γέρακα, Ραφήνας - Πικερμίου, Αρτέμιδος – Σπάτων, Μαραθώνος) ΔΣ 11-06-2024
- ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΔΣ 30-05-2024
- 25ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ-ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ Σ.Ε.Π.Ε. «25α ΑΚΡΙΤΙΔΕΙΑ 2024 ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ (ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ) ΔΣ 30-05-2024
- ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΛΟΓΩΝ ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΗΣ 93ης ΓΣ ΤΗΣ ΔΟΕ ΔΣ 28-05-2024
Τελευταίες Ανακοινώσεις Αιρετών ΠΥΣΠΕ Ανατολικής Αττικής
- Οι αιρετοί της ΑΣΕ Π.Ε Αν. Αττικής - ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΣΤΑ 4ΘΕΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ Μαρία Σφυρή (τακτικό μέλος)- Γιώργος Γεωργίου (αναπλ. μέλος) 28-12-2020
- ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΝ!!! - ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗ ΕΚΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΔΟΤΟΥΣ ΑΙΡΕΤΟΥΣ Άγγελος Πούλος -Γιάννης Ρούπας 13-12-2020
- Ενημερωτικό για τα ΜΚ των αναπληρωτών Μαρία Σφυρή (τακτικό μέλος)- Γιώργος Γεωργίου (αναπλ. μέλος) 13-12-2020
- Καταβολή όλων των δεδουλευμένων στις Συναδέλφισσες στα 4θεσια Νηπιαγωγεία Μόνιμη λύση για τη συνέχεια της σχολικής χρονιάς με μείωση του ωραρίου Άγγελος Πούλος -Γιάννης Ρούπας 21-11-2020
- ΑΣΕ ΑΙΡΕΤΟΙ - Απαράδεκτη η απόφαση της Διεύθυνσης Π.Ε, Αν. Αττικής για τις άδειες ειδικού σκοπού Μαρία Σφυρή (τακτικό μέλος)- Γιώργος Γεωργίου (αναπλ. μέλος) 20-11-2020
- ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΣΤΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΜΚ Άγγελος Πούλος -Γιάννης Ρούπας 02-11-2020
- Εναπομείναντα κενά στην Αν. Αττική - Αποσύραμε τις υποψηφιότητές μας - Να πάρει πίσω το Υπουργείο την απόφαση για τις εκλογές παρωδία Άγγελος Πούλος -Γιάννης Ρούπας 28-10-2020
- Ανακοίνωση των αιρετών της ΑΣΕ στο ΠΥΣΠΕ Αν. Αττικής για τα κενά μετά τη Γ΄φάση προσλήψεων αναπληρωτών. Μαρία Σφυρή (τακτικό μέλος)- Γιώργος Γεωργίου (αναπλ. μέλος) 15-10-2020
- 350 κενά εκπαιδευτικών στην Αν. Αττική - Στηρίζουμε τον θεσμικό ρόλο των αιρετών στα Υπηρεσιακά Συμβούλια Άγγελος Πούλος -Γιάννης Ρούπας 05-10-2020
Παλλήνη: 12-9-2017 Προς όλους
Αριθμ.Πρωτ.: 132 τους συναδέλφους μας
Με αφορμή τους «εσωτερικούς κανονισμούς λειτουργίας σχολικής μονάδας» που εισηγούνται Διευθυντές στους Συλλόγους Διδασκόντων
Αρκετοί συνάδελφοι, μέσα στα πλαίσια της καθημερινής επικοινωνίας που έχουμε μαζί τους, μας καταθέτουν τον προβληματισμό τους με αφορμή τους «εσωτερικούς κανονισμούς λειτουργίας σχολικής μονάδας» που εισηγούνται αρκετοί Διευθυντές στους Συλλόγους Διδασκόντων, οι οποίοι αρκετές φορές διακρίνονται από υπερβολές και μέσα από αυτούς προκύπτουν αυθαίρετες υποχρεώσεις για μαθητές , εκπαιδευτικούς και γονείς.
Εδώ να θυμίσουμε ότι η οργάνωση και λειτουργία σχολικών μονάδων προβλέπεται και καθορίζεται για όλα τα θέματα από το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο με κυρίαρχο όργανο το Σύλλογο Διδασκόντων.
Δεχόμαστε τη χρησιμότητα ύπαρξης «κανονισμού λειτουργίας» μόνο για κάποιες ιδιαιτερότητες της σχολικής μονάδας μέσα σε πλαίσια, όμως, που θα σέβονται τη νομοθεσία, τις αποφάσεις του Συλλόγου Διδασκόντων και κυρίως τη δημοκρατική λειτουργία και τον παιδαγωγικό ρόλο του σχολείου. Κανονισμούς, όμως, που θα είναι αποτέλεσμα ενός δημοκρατικού διαλόγου της εκπαιδευτικής κοινότητας και κυρίως με την ενεργή συμμετοχή των μαθητών.
Καλούμε τους Διευθυντές, να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί σε κανονισμούς λειτουργίας που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, οι οποίοι έχουν τη μορφή ενός αυθαίρετου πολυσέλιδου «νέου καθηκοντολογίου» και περιέχουν κανόνες (ακόμη και ποινές για τους μαθητές που δεν προβλέπονται στην Π.Ε.!!!) που εκθέτουν όλους τους εκπαιδευτικούς ως παιδαγωγούς και ας μας επιτραπεί να πούμε ότι στην καλύτερη περίπτωση, φτάνουν στα όρια της αστειότητας και στη χειρότερη μετατρέπουν το σχολείο σε ίδρυμα παλιάς εποχής.
Καλούμε όλους τους συναδέλφους όταν θεωρούν ότι θίγονται τα δικαιώματά τους να ενημερώνουν άμεσα το Σύλλογο.
Ο Πρόεδρος Ο Γεν. Γραμματέας
Σάββας Σεχίδης Άγγελος Πούλος