Παλλήνη:22-2-2022                                                                                                      προς

Αριθμ.Πρωτ.: 26                                                                               όλους τους συναδέλφους μας

Ο σύλλογος Αλέξανδρος Δελμούζος χαιρετίζει την συντονισμένη στάση του κλάδου, με την κατάθεση των ενιαίων κείμενων , τα οποία έχουν ουσιαστικά μπλοκάρει την αυτοαξιολόγηση των σχολικών μονάδων και τις κυβερνητικές επιδιώξεις .

Θεωρούμε πως δεν υπάρχει αποκλειστικά μια μόνο μορφή αγώνα εναντίον της κυβερνητικής πολιτικής. Οι Σύλλογοι Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που επέλεξαν , ενάντια στην πλειοψηφία του ΔΣ της ΔΟΕ, την επαναπροκήρυξη της απεργίας αποχής αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι μας. Χωρίς καμία υποσημείωση και προαπαιτούμενο στηρίζουμε απόλυτα τους συναδέλφους μας που έχουν στοχοποιηθεί από την ηγεσία του υπουργείου παιδείας .

Απαιτούμε από το Υπουργείο Παιδείας να αποσύρει άμεσα τις έγγραφες κυρώσεις εναντίον των συναδέλφων μας που ακολούθησαν την πολιτική επιλογή των σωματείων τους για επαναπροκήρυξη της απεργίας - αποχής .

Καλούμε την ΔΟΕ και την ΑΔΕΔΥ να σταθούν δίπλα στους συναδέλφους μας.

Ενωμένοι με αλληλεγγύη και χωρίς αποκλεισμούς θα αγωνιστούμε να μην περάσουν τα αντιεκπαιδευτικά σχέδια της κυβέρνησης

Αλληλεγγύη - Ενότητα - Αγώνας

Ο Πρόεδρος                                                                                                        Η Γεν. Γραμματέας

Κων/νος Βερέτσος                                                                                                 Αργυρώ   Γείτονα